Resultat kadett-EM 2009 - Svensk Fäktning

Resultat kadett-EM 2009

Resultat

Damflorett, individuellt

Larisa Dordevic ARA

Pouleresultat
Larisa Dordevic, en vunnen och fem förlorade (rank 55)

Slutresultat
1 CALISSI Olga Rachele ITA
2 ALEKSEEVA Viktoriya RUS
3 VOLPI Alice ITA
3 PALUMBO Francesca ITA
Svenska placeringar:
55 DORDEVIC Larisa SWE ARA
61 deltagare

Herrvärja, individuellt

Filip Enström UF, Fredrik Johnsson DIF, Robin Kase DIF, Alexander Marend GoFK

Pouleresultat
Robin Kase, fem vunna och en förlorad (rank 9)
Fredrik Johnsson, fyra vunna och två förlorade (rank 29)
Filip Enström, fyra vunna och två förlorade (rank 34)
Alexander Marend, tre vunna och tre förlorade (rank 68)

DE 128
Alexander Marend – Tomas Adamovic CZE 13-12

DE 64
Robin Kase – Jan Cwik POL 15-7
Filip Enström – Bogdan Bogoyavlenskiy RUS 15-14
Fredrik Johnsson – Nikita Glazkov RUS 9-15
Alexander Marend – Nikolaus Bodoczi GER 6-15

DE 32
Robin Kase – Vadim Anokhin RUS 13-15
Filip Enström – Csego Nagy HUN 4-15

Slutresultat
1 HAXAIRE Pierre FRA
2 ANOKHIN Vadim RUS
3 BÖJTE Szabolocs Jozsef HUN
3 CLENIN Laurent SUI
Svenska placeringar:
19 KASE Robin SWE DIF
26 ENSTRÖM Filip SWE UF
43 JOHNSSON Fredrik SWE DIF
60 MAREND Alexander SWE GoFK
103 deltagare

Damvärja, individuellt

Louise Andrén ARA, Jeanette Karlsson FKC, Agnes Norberg LFK, Nina Åström ARA

Pouleresultat
Agnes Norberg, två vunna och fyra förlorade (rank 61)
Jeanette Karlsson, två vunna och fyra förlorade (rank 63)
Nina Åström, en vunna och fem förlorade (rank 76)
Louise Andrén, ingen vunnen och sex förlorade (rank 81)

DE 64
Agnes Norberg – Kseniya Pantelyeyeva UKR 7-15
Jeanette Karlsson – Erika Kirpu EST 6-15

Slutresultat
1 BELJAJEVA Julia EST
2 REMBI Lauren FRA
3 BUDAI Dorina HUN
3 KOLCZONAY Anna HUN
Svenska placeringar:
61 NORBERG Agnes SWE LFK
63 KARLSSON Jeanette SWE FKC
76 ÅSTRÖM Nina SWE ARA
81 ANDRÉN Louise SWE ARA
84 deltagare

Herrsabel, individuellt
1 SCEPI Stefano ITA
2 GANS Emmanuel FRA
3 KINDLER Maximilian GER
3 LEHNERT Florian GER
58 deltagare (inga från Sverige)

Damflorett lag
1 Ryssland
2 Ungern
3 Italien
13 lag (inget från Sverige)

Herrvärja lag

DE 16: Sverige – Danmark 30-45
DE 9-16: Sverige – Slovakien 45-36
DE 9-12: Sverige – Tyskland 39-45
DE 11-12: Sverige – Vitryssland 45-39

Slutresultat
1 Frankrike
2 Ungern
3 Italien

11 Sverige
22 lag

Herrflorett, individuellt

Ludvig Flyborg ÄFK, Andreas Haglund KFK, Jimmy Stjerndal ÄFK, Oskar Weinberger ÄFK

Pouleresultat
Andreas Haglund, fyra vunna och en förlorad (rank 17)
Oskar Weinberger, tre vunna och tre förlorade (rank 35)
Jimmy Stjerndal, en vunnen och fem förlorade (rank 71)
Ludvig Flyborg, ingen vunnen och fem förlorade (rank 79)

DE 64
Andreas Haglund – Mateusz Knitter POL 15-14
Oskar Weinberger – Steffen Thalmann GER 5-15

DE 32
Andreas Haglund – Aymeric Escurat FRA 7-15

Slutresultat
1 LUPERI Edoardo ITA
2 GAROZZO Daniele ITA
3 NISTA Lorenzo ITA
3 SANITA (I) Andre GER
Svenska placeringar:
18 HAGLUND Andreas SWE KFK
42 WEINBERGER Oskar SWE ÄFK
71 STJERNDAL Jimmy SWE ÄFK
79 FLYBORG Ludwig SWE ÄFK
80 deltagare

Damsabel individuellt
1 VARHELYI Kata HUN
2 GERMAN Anna RUS
3 NAVARRIA Caterina ITA
3 EGORIAN Yana RUS
44 deltagare (inga från Sverige)

Damvärja lag

DE 16: Sverige – Tyskland 35-43
DE 9-16: Sverige – Tjeckien 45-26
DE 9-12: Sverige – Ukraina 24-45
DE 11-12: Sverige – Storbritannien 31-45

Slutresultat
1 Estland
2 Ryssland
3 Frankrike

12 Sverige
15 lag

Herrsabel lag
1 Ungern
2 Italien
3 Ukraina
12 lag (inget från Sverige)

Herrflorett lag

DE 16: Sverige – Danmark 45-43
Kvartsfinal: Sverige – Storbritannien 28-45
Plats 5-8: Sverige – Grekland 31-45
Plats 7-8: Sverige – Israel 35-44

Slutresultat
1 Italien
2 Tyskland
3 Polen

8 Sverige (fel i bifogad fil med detaljresultat)
17 lag

Damsabel lag
1 Italien
2 Ryssland
3 Frankrike
10 lag (inget från Sverige)

Detaljresultat.
Medaljörer och svenska placeringar vid europamästerskap för kadetter.


Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Du missar väl inte att få nyheter och viktig information om Svensk Fäktning?