Elias vann sin femte raka seger i Ljungby - Svensk Fäktning

Elias vann sin femte raka seger i Ljungby

Lördagens största positiva överraskning var nog Alexander Lydh KF99, som vann herrvärjan i kadettklassen och tog ett rejält kliv uppåt i listan.

Några klipp ur tävlingsrapporten

  • En bra uppslutning av Pliktdomare från de flesta klubbarna gjorde att tävlingen flöt på bra. Ett STORT TACK !!!!
  • Fäktarna/Klubbarna själva var dåligt utrustade med enkelt sjukvårdsmaterial typ plåster/kylpåsar.
  • Flera problem uppstod under lördagens tävling då många skrivfel i protokollen/bristande kontroll av fäktarna orsakade tidsförskjutningar.

Pristagarna i värjkadettklasserna.

Resultat

Kadett Värja Damer
1 KARLSSON Jeanette SWE FKC
2 SOLLÉN Frida SWE WFF
3 ANDREN Louise SWE ARA
3 JENSEN Frida SWE KF99
27 deltagare

Kadett Värja Herrar
1 LYDH Alexander SWE KF99
2 WARG Jonathan SWE GoFK
3 PYK Karl SWE KF99
3 WILLEMO Jakob SWE GoFK
30 deltagare

Yngre Ungdom Värja Damer
1 KARLSSON Ebba SWE GoFK
2 WILLEMO Josefine SWE GoFK
3 HÄGGSTRÖM Matilda SWE A6
3 SOLLÉN Hanna SWE WFF
12 deltagare

Yngre Ungdom Värja Herrar
1 BERG NIEMELÄ Elias SWE UF
2 STEINBOCK Daniel SWE UF
3 DEJENFELT Rasmus SWE KF99
3 ISLAS-FLYGARE Linus SWE UF
21 deltagare

Äldre Ungdom Florett Herrar
1 RITZELL Simon SWE GFK
2 J LÖF Jesper SWE HFS
3 MARTIN Julius SWE GFK
3 WIKSTRÖM Olle SWE KFK
13 deltagare

Äldre Ungdom Florett Damer
1 MITROVIC Lana SWE MF19
2 DORDEVIC Larisa SWE ARA
3 STJERNDAL Michaela SWE ÄFK
3 VESTAGER JENSEN Maria DEN HFK
4 deltagare

Äldre Ungdom Damer Värja
1 MITROVIC Lana SWE MF19
2 LEJON Viktoria SWE MF19
3 KARLSSON Ebba SWE GoFK
3 ÖSTERDAHL Rebecka SWE GoFK
16 deltagare

Miniorer Värja Herrar & Damer
1 DONSLUND Louise DEN HFK
2 EJEMYR Christoffer SWE VF
3 KARLSSON Hannes SWE GoFK
3 KARLSSON Fredrik SWE A6
8 deltagare

Äldre Ungdom Herrar Värja
1 EGERTZ-SKAANES Lukas SWE A6
2 RIZELL Simon SWE GFK
3 BERG-NIEMELÄ Elias SWE UF
3 HAGLUND Daniel SWE KFK
32 deltagare

Yngre Ungdom Herrar Florett
1 WICKMAN Elis SWE ÄFK
2 ROSENLUND Gabriel SWE MF19
3 AHLQVIST Carl-Oskar SWE MF19
3 RIZELL Josef SWE GFK
17 deltagare

Yngre Ungdom Damer Florett
1 STJERNDAL Michaela SWE ÄFK
2 LÖFMARK Linn SWE FKC
3 JOHNSSON Anna SWE GFK
3 SCHREIBER Ester SWE GFK
6 deltagare


Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Du missar väl inte att få nyheter och viktig information om Svensk Fäktning?