Belfast, kadett- och junior-VM 2009 - Svensk Fäktning

Belfast, kadett- och junior-VM 2009

Resultat

Florett damer kadetter (5 april)
1. PRESCOD Nzingha USA
2. KIEFER Lee USA
3. LAVRENOVA Veronika RUS
3. VOLPI Alice ITA
70 deltagare (ingen från Sverige)

Sabel herrar kadetter (5 april)
1. IBRAGIMOV Kamill RUS
2. WILLAU Matthias AUT
3. STATSENKO Yevgeniy UKR
3. VALKAI Ferenc HUN
68 deltagare (ingen från Sverige)

Sabel damer kadetter (6 april)
1. WHEELER Diamond USA
2. VARHELYI Kata HUN
3. NAVARRIA Caterina ITA
3. GLON Nicole USA
47 deltagare (ingen från Sverige)

Värja herrar kadetter (6 april)

Pouleomgång
Robin Kase, fyra vunna och två förlorade (rank 37, stod över DE 128)
Filip Enström, tre vunna och tre förlorade (rank 44, stod över DE 128)

DE 64
Robin Kase – Christopher Hay GBR 15-8
Filip Enström – Miguel Oliveira POR 10-5

DE 32
Robin Kase – Peregrine Badger USA 15-7
Filip Enström – Valentin Pirek SUI 6-15

DE 16
Robin Kase – Valentin Pirek SUI 15-10

Kvartsfinal
Robin Kase – Nikolaus Bodoczi GER 15-11

Semifinal
Robin Kase – Marco Leombruno ITA 15-9

Final
Robin Kase – Nikita Glazkov RUS 12-15

Slutresultat
1. GLAZKOV Nikita RUS
2. KASE Robin SWE DIF
3. LEOMBRUNO Marco ITA
3. SANTARELLI Andrea ITA
Övriga svenska placeringar:
27. ENSTRÖM Filip SWE UF
103 deltagare

Läs mer om Robin Kase

Värja damer kadetter (7 april)
1. BUDAI Dorina HUN
2. HOLMES Katharine USA
3. XU Anqi CHN
3. BATINI Camilla ITA
77 deltagare (ingen från Sverige)

Florett herrar kadetter (7 april)

Pouleomgång
Oskar Weinberger, tre vunna och tre förlorade (rank 42)

DE 64
Oskar Weinberger – Damian Koper POL 10-15

Slutresultat
1. NISTA Lorenzo ITA
2. LUPERI Edoardo ITA
3. SANITA (I) Andre GER
3. MASSIALAS Alexander USA
Svenska placeringar:
46. WEINBERGER Oskar SWE ÄFK
84 deltagare

Florett damer juniorer (8 april)
1. KAZHIKINA Ekaterina RUS
2. VOLPI Alice ITA
3. KREISS Fanny HUN
3. BATINI Martina ITA
88 deltagare (ingen från Sverige)

Sabel herrar juniorer (8 april)
1. HARTUNG Max GER
2. SZILAGYI Aron HUN
3. HOMER Daryl USA
3. SAVICH Boris RUS
96 deltagare (ingen från Sverige)

Sabel damer juniorer (9 april)
1. KHARLAN Olga UKR 1990
2. VECCHI Irene ITA 1989
3. NAVARRO Araceli ESP 1989
3. PETO Reka HUN 1989
72 deltagare (ingen från Sverige)

Värja herrar juniorer (9 april)

Pouleomgång
Victor von Platen, fem vunna och en förlorad (rank 11, stod över DE 128)
Andreas Jönsson, fyra vunna och två förlorade (rank 35)
Anton Samuelsson, två vunna och tre förlorade (rank 87)

DE 128
Andreas Jönsson – Roman Yarinovsky ISR 10-15
Anton Samuelsson – James Lewis AUS 15-8

DE 64
Victor von Platen – Flavio Da Silva Souza SUI 15-12
Anton Samuelsson – Virgile Marchal FRA 12-15

DE 32
Victor von Platen – Corwin Duncan USA 11-15

Slutresultat
1. ADAMOV Anton RUS
2. HEREY Anatoliy UKR
3. GLEBKO Anton RUS
3. MARCHAL Virgile FRA
Svenska placeringar:
17. VON PLATEN Victor SWE KF99
61. SAMUELSSON Anton SWE GFK
69. JÖNSSON Andreas SWE GFK
139 deltagare

Värja damer, juniorer (10 april)

Pouleomgång
Nina Westman, fem vunna och en förlorad (rank 18)
Johanna Bergdahl, fyra vunna och två förlorade (rank 27)
Emma Väggö, tre vunna och två förlorade (rank 41)

DE 64
Nina Westman – Catharina Kock FIN 14-15
Johanna Bergdahl – Julia Zuikova EST 13-15
Emma Väggö – Iris Shechtman ISR 15-5

DE 32
Emma Väggö – Violetta Kolobova RUS 9-15

Slutresultat
1. SUN Yujie CHN
2. NELIP Ewa POL
3. MOSLER Dominika POL
3. POCHKALOVA Anfisa UKR
Svenska placeringar:
29. VÄGGÖ Emma SWE KF99
36. WESTMAN Nina SWE KFK
41. BERGDAHL Johanna SWE A6
102 deltagare

Florett herrar, juniorer (10 april)

Pouleomgång
Filip Hedenskog, fyra vunna och två förlorade (rank 40)
Oskar Weinberger, två vunna och fyra förlorade (rank 78)

DE 128
Oskar Weinberger – Edward Jefferies GBR 8-15

DE 64
Filip Hedenskog – Davids Gasilovskis LAT 15-11

DE 32
Filip Hedenskog – Daniel Gomez MEX 14-15

Slutresultat
1. LARI Tommaso ITA
2. JEFFERIES Edward GBR
3. MEINHARDT Gerek USA
3. FOCONI Alessio ITA
Svenska placeringar:
29. HEDENSKOG Filip SWE ÄFK
78. WEINBERGER Oskar SWE ÄFK
114 deltagare

Florett damer juniorer lag (11 april)
1. USA
2. Italien
3. Ryssland
21 lag (inget från Sverige)

Sabel herrar juniorer lag (11 april)
1. Ungern
2. Sydkorea
3. Tyskland
21 lag (inget från Sverige)

Sabel damer juniorer lag (12 april)
1. Ukraina
2. Italien
3. Ryssland
17 lag (inget från Sverige)

Värja herrar juniorer lag (12 april)

Inför söndagens lagmöte mot Kina (Bild: Björne Väggö)

DE 32
Sverige-Kina 36-38

Slutresultat
1. Italien
2. Ukraina
3. Ungern

18. Sverige
33 lag

Värja damer juniorer lag (13 april)

Damvärjlaget efter sudden-vinsten över Tyskland (Bild: Björne Väggö)

DE 16
Sverige-Tyskland 17-16

Kvartsfinal
Sverige-Polen 36-45

Slutresultat
1. Ryssland
2. Polen
3. USA

8. Sverige
23 lag

Florett herrar juniorer lag (13 april)
1. Italien
2. USA
3. Ryssland
23 lag (inget från Sverige)

Detaljresultat

Tävlingens hemsida

Bilder från Belfast

Medaljörer och svenska placeringar vid världsmästerskap för kadetter
Medaljörer och svenska placeringar vid världsmästerskap för juniorer


Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Du missar väl inte att få nyheter och viktig information om Svensk Fäktning?