Resultat från Coupe de Stockholm

Resultat lördag

Florett damer yngre ungdom
 1   LÖFMARK   Linn   SWE   FKC 
 2   SCHREIBER   Ester   SWE   GFK 
 3   STJERNDAL   Michaela   SWE   ÄFK 
 3   THOMAS-LYRI   Magda   SWE   ÄFK 
8 deltagare

Florett herrar yngre ungdom
 1   ROSENLUND   Gabriel   SWE   MF19 
 2   BRATTHALL   Alexander   SWE   ÄFK 
 3   GEDIN   Sebastian   SWE   ÄFK 
 3   WICKMAN   Elis   SWE   ÄFK 
15 deltagare

Florett damer kadetter
 1   MITROVIC   Lana   SWE   MF19 
 2   DORDEVIC   Larisa   SWE   ARA 
 3   FALKENSTRÖM   Alida   SWE   ÄFK 
3 deltagare

Florett herrar kadetter
 1   WEINBERGER   Oskar   SWE   ÄFK 
 2   ISAKSON   Erik   SWE   MF19 
 3   FLYBORG   Ludvig   SWE   ÄFK 
 3   RIZELL   Simon   SWE   GFK 
20 deltagare

Sabel damer och herrar kadetter
 1   FRISK   Johan   SWE   JFK 
 2   CLAESSON   Charlie   SWE   FFF 
 3   RONQUIST   Ulrika   SWE   ÖKSF 
 3   SJÖRÉN   Leo   SWE   FFF 
7 deltagare

Värja herrar seniorer
 1   MODIGH   Ulf   SWE   SAF 
 2   KASE   Robin   SWE   DIF 
 3   CHAMBERS   Benedict   IRL  FFF 
 3   LINDQVIST   Joakim   SWE   FFF 
24 deltagare

Florett damer seniorer
 1   KLAR   Carin   SWE   FKC 
 2   MAYANTS   Ekaterina   RUS 
 3   DORDEVIC   Larisa   SWE   ARA 
5 deltagare

Florett damer juniorer
 1   DORDEVIC   Larisa   SWE   ARA 
 2   ANDERSSON   Rebecka   SWE   ÄFK 
 3   GÖTHBERG   Gabrielle   SWE   GFK 
3 deltagare

Florett damer och herrar seniorer
 1   HEDENSKOG   Filip   SWE   ÄFK 
 2   MAKROPOULOS   Christos   SWE   KFK 
 3   HELLSTRÖM   Max   SWE   ÄFK 
 3   WEINBERGER   Oskar   SWE   ÄFK 
19 deltagare

Resultat söndag

Final florett miniorer. Jesper Thulin FKC vinner över Emma Borgström FKC.
(Bild: Peter Ejemyr)

Florett damer och herrar miniorer
 1   THULIN   Jesper   SWE   FKC 
 2   BORGSTRÖM   Emma   SWE   FKC 
 3   EJEMYR   Christoffer   SWE   VF 
 3   RUNDQVIST   Hariet   SWE   ÄFK 
10 deltagare

Florett damer äldre ungdom
 1   DORDEVIC   Larisa   SWE   ARA 
 2   MITROVIC   Lana   SWE   MF19 
 3   LÖFMARK   Linn   SWE   FKC 
 3   STJERNDAL   Michaela   SWE   ÄFK 
6 deltagare

Florett herrar äldre ungdom
 1   STJERNDAL   Jimmy   SWE   ÄFK 
 2   WIKSTRÖM   Olle   SWE   KFK 
 3   RIZELL   Simon   SWE   GFK 
 3   ROSENLUND   Gabriel   SWE   MF19 
23 deltagare

Florett herrar juniorer
 1   FLYBORG   Edward   SWE   ÄFK 
 2   WEINBERGER   Oskar   SWE   ÄFK 
 3   FLYBORG   Ludvig   SWE   ÄFK 
 3   ISAKSON   Erik   SWE   MF19 
8 deltagare

Värja damer seniorer
 1   LARSSON   Sofie   SWE   UF 
 2   RUNOLD   Vendela   SWE   FFF 
 3   MOHLIN   Ulrika   SWE   SAF 
 3   ÅSTRÖM   Nina   SWE   ARA 
19 deltagare

Sabel damer seniorer
 1   WIBORGH   Malin   SWE   ÖKSF 
 2   ANDERSSON   Rebecka   SWE   ÄFK 
 3   NYGREN LINDSTRÖM   Emma   SWE   ÖKSF 
 3   RONQUIST   Ulrika   SWE   ÖKSF 
5 deltagare

Sabel herrar seniorer
 1   WEINBERGER   Oskar   SWE   ÄFK 
 2   LUNDIN   Andreas   SWE   ÖKSF 
 3   LJUNGBERG   Henrik   SWE   ÄFK 
 3   PARIZANI   Akbar   SWE   JFK 
6 deltagare

Röster m.m. om Coupe de Stockholm
Uppsalapisten
Fäktfotobloggen (med bild)
Fektus 1
Fektus 2 (med bild)
Fektus 3
MF19’s hemsida (med bilder)


Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Du missar väl inte att få nyheter och viktig information om Svensk Fäktning?