Många kämpade i ungdoms- och kadett-SM - Svensk Fäktning

Många kämpade i ungdoms- och kadett-SM

Samtliga foton på denna sida är tagna av Peter Ejemyr.

Länk till fler bilder (Foto: Kent Nygård)

Bilder på GFK:s hemsida.

Fler GFK-bilder.

Priset för bästa klubb gick till GFK och mottogs av klubbens maskot Miriam Schreiber

Jimmy Stjerndal ÄFK klappas om av sin av sin tränare Tomasz Goral efter segern i FHÄU

Resultat lördag

Damvärja kadetter

1 LEJON Viktoria MF19
2 NORBERG Agnes LFK
3 WENNE Emma DIF
3 ÖSTERDAHL Rebecka GoFK
33 deltagare

Herrvärja kadetter
1 WILLEMO Jacob GoFK
2 AGERBERG – MALMROT Henrik SAF
3 EGERTZ – SKAANES Oskar A6
3 NORSTRÖM Henrik KF99
54 deltagare

Damvärja yngre ungdom
1 LÖFMARK Linn FKC
2 SOLLÉN Hanna WFF
3 HÄGGSTRÖM Matilda A6
3 JOHNSSON Anna GFK
20 deltagare

Herrvärja yngre ungdom
1 ISLAS – FLYGARE Linus UF
2 BERG – NIEMELÄ Elias UF
3 DEJENFELT Rasmus KF99
3 WICKMAN Elis ÄFK
33 deltagare
Bild på Uppsalapisten

Damflorett äldre ungdom
1 MITROVIC Lana MF19
2 DORDEVIC Larisa ARA
3 LÖFMARK Linn FKC
8 deltagare

Herrflorett äldre ungdom

1 STJERNDAL Jimmy ÄFK
2 THORNÉR Daniel KFK
3 JÖNSSON LÖF Jesper HFS
3 WIKSTRÖM Olle KFK
37 deltagare

Damsabel kadetter

1 AMRÉN Isabel FFF
2 STIBLERT Anna GFK
3 LABARBE Marine FFF
9 deltagare

Herrsabel kadetter
1 WEINBERGER Oskar ÄFK
2 ANDERSSON Christopher ÄFK
3 MEEUWISSE Leo FFF
6 deltagare

Jacob Willemo GoFK gör high-five med pappa Johan efter segern i VHKAD

Resultat söndag

Damvärja äldre ungdom

1 JOHANSSON Clara GFK
2 JENSEN Frida KF99
3 NYHLEN Lisa KF99
3 ÖSTERDAHL Rebecka GoFK
23 deltagare

Herrvärja äldre ungdom

1 EGERTZ-SKAANES Lukas A6
2 CRUZ Roberto MF19
3 BORG Sebastian KF99
3 HAGLUND Daniel KFK
56 deltagare

Damflorett kadetter

1 MITROVIC Lana MF19
2 DORDEVIC Larisa ARA
3 NORBERG Agnes LFK
7 deltagare

Herrflorett kadetter

1 WEINBERGER Oskar ÄFK
2 FLYBORG Ludvig ÄFK
3 ANDERSSON Christopher ÄFK
3 RIZELL Simon GFK
19 deltagare

Damflorett yngre ungdom

1 LÖFMARK Linn FKC
2 JOHANSSON Ida FKC
3 SCHREIBER Ester GFK
3 STJERNDAL Michaela ÄFK
17 deltagare

Herrflorett yngre ungdom

1 ROSENLUND Gabriel MF19
2 WICKMAN Elis ÄFK
3 BRATTHALL Alexander ÄFK
3 GEDIN Sebastian ÄFK
31 deltagare

Herrsabel äldre ungdom

1 RIZELL Simon GFK
2 ANDERSSON Joel FFF
3 MARTIN Julius GFK
3 SJÖRÉN Leo FFF
15 deltagare

Orvar Jönsson MF19 gratulerar sin adept Gabriel Rosenlund efter segern i FHYU

VHÄU lag: 1. KF99 lag I, 2. Wadköpings FF, 3. Kalmar FK

FHKAD lag: 1. Ängby FK lag I, 2. Göteborgs FK lag I, 3 Ängby FK lag II

FDYU lag: 1. FK Chapman lag I, 2. Ängby FK lag I, 3. Göteborgs FK

FHYU lag: 1. Ängby FK, 2. Göteborgs FK lag I, 3. FK Chapman

SHÄU lag: 1. Göteborgs FK, 2. FFF, 3. Ängby FK

Detaljresultat.

Gotlands tidningar: Medaljregn över fäktklubben

UNT: Fem SM-medaljer till Uppsala


Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Du missar väl inte att få nyheter och viktig information om Svensk Fäktning?