Resultat från Kanikowski Cup 2010 - Svensk Fäktning

Resultat från Kanikowski Cup 2010

(Bild: Peter Ejemyr)

Kanikowski Cup är döpt som en hyllning till Maestro Andrzej Kanikowski som många år varit KFKs huvudtränare i florett. Under årets tävling var Andrzej och Alexander Markelov (bilderna ovan) två av de många domare som under ledning av överdomare Ulf Wikström med fast hand förde tävlingen framåt. Här syns dessa inför semifinal i VHYU, final VDÄU samt final i FDYU.

Resultat

Damflorett juniorer

(Bild: Monica Ahlqvist Arvidsson)
1 SIGNÄS Magdalena SWE MALMÖ FK AV 1919
2 ISAKSON Frida SWE MALMÖ FK AV 1919
2 deltagare

Herrflorett juniorer

(Bild: Monica Ahlqvist Arvidsson)
1 ISAKSON Erik SWE MALMÖ FK AV 1919
2 THORNÉR Daniel SWE KALMAR FK
3 LINDE Johan SWE KALMAR FK
3 WIKSTRÖM Olle SWE KALMAR FK
6 deltagare

Damflorett kadetter

(Bild: Monica Ahlqvist Arvidsson)
1 DORDEVIC Larisa SWE FK ARAMIS
2 ISAKSON Frida SWE MALMÖ FK AV 1919
3 LÖFMARK Linn SWE FK CHAPMAN
3 HÖIJER Hillevi SWE ÄNGBY FK
4 deltagare

Herrflorett kadetter

(Bild: Peter Ejemyr)
1 WIKSTRÖM Olle SWE KALMAR FK
2 THORNÉR Andreas SWE KALMAR FK
3 BRATTHALL Alexander SWE ÄNGBY FK
3 RIZELL Josef SWE GÖTEBORGS FK
15 deltagare

Damflorett äldre ungdom

(Bild: Peter Ejemyr)
1 LÖFMARK Linn SWE FK CHAPMAN
2 JOHANSSON Ida SWE FK CHAPMAN
3 HÖIJER Hillevi SWE ÄNGBY FK
3 RUNDQUIST Harriet SWE ÄNGBY FK
7 deltagare

Herrflorett äldre ungdom

(Bild: Peter Ejemyr)
1 KAJBJER Albin SWE KALMAR FK
2 RIZELL Josef SWE GÖTEBORGS FK
3 KIMFORS Anton SWE GÖTEBORGS FK
3 MATHIASSON Teo SWE HALMSTADS FS
19 deltagare

Damflorett yngre ungdom

(Bild: Monica Ahlqvist Arvidsson)
1 RUNDQUIST Harriet SWE ÄNGBY FK
2 EKHOLM Irma SWE FK CHAPMAN
3 AUGUSTSSON Erika SWE YSTADS FK
3 BORGSTRÖM Emma SWE FK CHAPMAN
5 deltagare

Herrflorett yngre ungdom

(Bild: Peter Ejemyr)
1 EJEMYR Christoffer SWE VALLENTUNA FK
2 KAJBJER Albin SWE KALMAR FK
3 ALFVÉN William SWE ÄNGBY FK
3 KIMFORS Simon SWE GÖTEBORGS FK
19 deltagare

Florett miniorer

(Bild: Monica Ahlqvist Arvidsson)
1 HAGLUND Emmy SWE KALMAR FK
2 LILJA Ronja SWE FK CHAPMAN
3 GRAAF Isak SWE KALMAR FK
3 MEISSNER David SWE KALMAR FK
4 deltagare

Damvärja kadetter

(Bild: Peter Ejemyr)
1 KARLSSON Ebba SWE GOTLANDS FK
2 LUDÉN Emma SWE WADKÖPINGS FF
3 JOHNSSON Anna SWE GÖTEBORGS FK
3 WILLEMO Josefine SWE GOTLANDS FK
14 deltagare

Herrvärja kadetter

(Bild: Peter Ejemyr)
1 CRUZ Roberto SWE MALMÖ FK AV 1919
2 HAGLUND Daniel SWE KALMAR FK
3 EGERTZ-SKAANES Lukas SWE A 6 FÄKTNING
3 LINDE Joakim SWE KUNGSBACKA FK 1999
19 deltagare

Damvärja äldre ungdom

(Bild: Monica Ahlqvist Arvidsson)
1 WERNER Maja SWE C 4 FÄKTKLUBB
2 SCHOLANDER Clara SWE KUNGSBACKA FK 1999
3 LINDE Åsa SWE KUNGSBACKA FK 1999
3 HÄGGSTRÖM Matilda SWE A 6 FÄKTNING
12 deltagare

Herrvärja äldre ungdom

(Bild: Monica Ahlqvist Arvidsson)
1 DEJENFELT Rasmus SWE KUNGSBACKA FK 1999
2 KIMFORS Anton SWE GÖTEBORGS FK
3 HÖGBERG David SWE GOTLANDS FK
3 DEJENFELT Tobias SWE KUNGSBACKA FK 1999
13 deltagare

Damvärja yngre ungdom
1 EKHOLM Irma SWE FK CHAPMAN
1 deltagare

Herrvärja yngre ungdom

(Bild: Peter Ejemyr)
1 MANCEWICZ Bartlomiej SWE GOTLANDS FK
2 GUSTAVSSON Hampus SWE A 6 FÄKTNING
3 EJEMYR Christoffer SWE VALLENTUNA FK
3 KIMFORS Simon SWE GÖTEBORGS FK
20 deltagare

Värja miniorer

(Bild: Monica Ahlqvist Arvidsson)
1 GRANEVIK Gunnar SWE FK CHAPMAN
2 BJÖRKBÄCK Nils SWE A 6 FÄKTNING
3 BJÖRKBÄCK Erik SWE A 6 FÄKTNING
3 GUSTAVSSON Linus SWE A 6 FÄKTNING
5 GRANEVIK Elsa SWE FK CHAPMAN
5 deltagare

Detaljresultat.

Detaljresultat på Ophardt.

Masterslistor.


Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Du missar väl inte att få nyheter och viktig information om Svensk Fäktning?