Rapporter och resultat från Jerusalem - Svensk Fäktning

Rapporter och resultat från Jerusalem

Mästerskapens hemsida.
Resultatrapportering.
Live streaming.
Live streaming (alt länk).

Bilder från KEM på Facebook.
Bilder från JEM på Facebook.
Album med bilder från KEM/JEM.

Medaljörer och svenska placeringar vid europamästerskap
– kadetter.
– juniorer.

Läs även rapporter på SvFF:s Facebooksida.

Söndag 23 febr

Herrflorett kadetter
Fyra svenskar deltog.

Albin Kajbjer i den jämna matchen mot John Feaster

Länk till denna film (2) i större format.
Första delen av matchen (film 1).

Pouleomgång
KAJBJER Albin, tre vunna och tre förlorade
MINDELÖF Vincent, tre vunna och tre förlorade
AHLQVIST Carl Oskar, två vunna och fyra förlorade
KAJBJER Petter, en vunnen och fem förlorade

DE 64
KAJBJER Albin – FEASTER John GBR 13-15
MINDELÖF Vincent – HOVHANNESYAN Maykl ARM 9-15
AHLQVIST Carl Oskar – SOKOLOV Nikita RUS 4-15

Slutresultat
1 ROGER Enguerand FRA
2 PODRALSKI Maciej POL
3 RZADKOWSKI Andrzej POL
3 TARASIEWICZ Maxime POL
Svenska placeringar:
37 KAJBJER Albin SWE KFK
42 MINDELÖF Vincent SWE EGF
50 AHLQVIST Carl Oskar SWE MF19
62 KAJBJER Petter SWE KFK
69 deltagare

Alla resultat herrflorett kadetter.
Svensk poänglista VM-uttagning (minst 120 poäng på ECC plus KEM).

Slutresultat damsabel kadetter
1 ZAHONYI Petra HUN
2 KLIMOVA Alexandra RUS
3 GOUDOURA Theodora GRE
3 POZDNIAKOVA Sofia RUS
44 deltagare

Alla resultat damsabel kadetter.

Video från söndagen den 23 febr.

Måndag 24 febr

Damflorett kadetter
Fyra svenskor deltog.

Pouleomgång
RUNDQUIST Harriet, tre vunna och tre förlorade
SCHREIBER Ester, tre vunna och tre förlorade
ENGSTRÖM Julia, två vunna och fyra förlorade
GILLJAM Patricia, en vunnen och fem förlorade

DE 64
RUNDQUIST Harriet – PIRK Rita SVK 11-15
SCHREIBER Ester – POSER Antonia GER 11-14
ENGSTRÖM Julia – TSYMBOLYNETS Anhelina UKR 5-15

Slutresultat
1 SZYMCZAK Anna POL
2 MARTYANOVA Marta RUS
3 GUILLAUME Meredith FRA
3 KONTOCHRISTOPOULOU Aikaterini-Maria GRE
Svenska placeringar:

35 RUNDQUIST Harriet SWE EGF
38 SCHREIBER Ester SWE GFK
44 ENGSTROM Julia SWE EGF
52 GILLJAM Patricia SWE GFK
61 deltagare

Alla resultat damflorett kadetter.
Svensk poänglista VM-uttagning (minst 120 poäng på ECC plus KEM).

Herrvärja kadetter
Peter Barvestad rapporterar:
“Idag startade två av herrvärjfäktarna riktigt bra.
Carl-Johan fäktade ganska OK i nästan två matcher men fick därefter hjärnsläpp och presterade ganska kass.
Anton fick kämpa i uppförsbacke med ett par luftstötar emot sig. Luftstötarna ledde till pistbyte, men motståndaren fick stötarna. Anton fick ändå ihop till två vinster, men fäktade något under sin förmåga.
Felix fäktade däremot strålande och fick tre segrar med mersmak. Felix är dock förkyld och led lite av detta.
Linus avverkade sina fäktare mycket bra, hade mothug mot en engelsman och förlorade den matchen.

I direktelimineringen gick dock herrarna på pumpen alla tre.
Linus efter ganska stor ledning, då hans motståndare fick bra coaching i paus och helt enkelt fintade ut Linus.
Anton hade bra grepp på sin motståndare till paus (vid 7 lika), därefter satte Anton inte en stöt.
Felix bet ifrån sig bra mot sin tysk, som tog ledningen tre gånger i matchen varav dom två första hämtades igen av Felix.”

Pouleomgång
ISLAS FLYGARE Linus, fyra vunna och en förlorad
ADOLFSSON Felix, tre vunna och tre förlorade
KIMFORS Anton, två vunna och tre förlorade
ERIKSSON Carl-Johan, fem förlorade

DE 64
ISLAS FLYGARE Linus – TIMO Davide ITA 11-15
ADOLFSSON Felix – BRINKMANN Marco GER 11-15
KIMFORS Anton – METRAILLER Clement SUI 7-15

Slutresultat
1 BRAUN Rico GER
2 SIKLOSI Gergely HUN
3 SINCLAIR Aml GBR
3 VISMARA Federico ITA
Svenska placeringar:

33 ISLAS-FLYGARE Linus SWE UF
45 ADOLFSSON Felix SWE KF99
52 KIMFORS Anton SWE GFK
81 ERIKSSON Carl-Johan SWE DIF
86 deltagare

Alla resultat herrvärja kadetter.
Svensk poänglista VM-uttagning (minst 120 poäng på KNM, ECC plus KEM).

Video från måndagen den 24 febr.

Tisdag 25 febr

Damvärja kadetter
Fyra svenskor deltog.

Pouleomgång
LINDE Åsa, två vunna och fyra förlorade
MÅRTENSSON Elvira, en vunnen och fem förlorade
BRECEVIC Nadja, en vunnen och fem förlorade
WERNER Maja, en vunnen och fem förlorade

DE 64
LINDE Åsa – JAGIELKO Justyna POL 13-15

Slutresultat
1 KHLYSTUNOVA Lizaveta BLR
2 BOZZA Alessandra ITA
3 DEPANIAN Fanny FRA
3 ISOLA Federica ITA
Svenska placeringar:

53 LINDE Åsa SWE KF99
70 MÅRTENSSON Elvira SWE FFF
73 BRECEVIC Nadja SWE GoFK
76 WERNER Maja SWE C4 FK
80 deltagare

Alla resultat damvärja kadetter.
Svensk poänglista VM-uttagning (minst 120 poäng på KNM, ECC plus KEM).

Slutresultat herrsabel kadetter
1 RICCARDI Federico ITA
2 GIAKOUMATOS Marios GRE
3 LOKHANOV Konstantin RUS
3 SOLER Hugo FRA
50 deltagare

Alla resultat herrsabel kadetter.

Video från tisdagen den 25 febr.

Onsdag 26 febr

Herrvärja kadetter lag
Det svenska herrvärjlaget gjorde en fin insats och tog, liksom i de två senaste mästerskapen, en femteplats.

Nyhetsartikel på fencing.se.

Det svenska herrvärjlaget krossar Tyskland

Länk till denna film i större format.
Segermatchen mot Ryssland.

DE 16: Sverige – Schweiz 45-31
Kvartsfinal: Sverige – Frankrike 39-45
DE 5-8: Sverige – Ryssland 45-41
DE 5-6: Sverige – Tyskland 45-28

Slutresultat
1 Polen
2 Italien
3 Ungern

5 Sverige
19 lag

Alla resultat herrvärja kadetter lag.

Herrflorett kadetter lag
Det blev en tung förlust mot Turkiet i match om platserna 9-12, men sedan revansch mot Danmark.

DE 16: Sverige – Italien 21-45
DE 9-16: Sverige – Turkiet 44-45
DE 13-14: Sverige – Danmark 45-41

Slutresultat
1 Italien
2 Frankrike
3 Polen

13 Sverige
15 lag

Alla resultat herrflorett kadetter lag.

Slutresultat damsabel kadetter lag
1 Ryssland
2 Frankrike
3 Ungern
10 lag

Alla resultat damsabel kadetter lag.

Video från onsdagen den 26 febr.

Torsdag 27 febr

Damflorett kadetter lag

DE 16: Sverige – Storbritannien 45-43
Kvartsfinal: Sverige – Polen 25-45
DE 5-8: Sverige – Tyskland 43-34
DE 5-6: Sverige – Ryssland 22-42

Slutresultat
1 Polen
2 Ungern
3 Italien

6 Sverige
12 lag

Alla resultat damflorett kadetter lag.

Damvärja kadetter lag

DE 16: Sverige – Italien 27-45
DE 9-16: Sverige – Turkiet 44-45
DE 13-16: Sverige – Finland 45-38
DE 13-14: Sverige – Schweiz 39-42

Slutresultat
1
2
3 Frankrike

14 Sverige
16 lag

Alla resultat damvärja kadetter lag.

Slutresultat herrsabel kadetter lag
1 Italien
2 Ryssland
3 Frankrike
11 lag

Alla resultat herrsabel kadetter lag.

Video från torsdagen den 27 febr.

Fredag 28 febr

Herrflorett juniorer
Fyra svenskar deltog.

Pouleomgång
RIZELL Josef, tre vunna och tre förlorade
RIZELL Simon, tre vunna och tre förlorade
LÖF Jesper, två vunna och fyra förlorade
SAND Robin, sex förlorade

DE 64
RIZELL Josef – PERELMANN Mark GER 12-15
RIZELL Simon – RZADKOWSKI Andrzej POL 15-12
LÖF Jesper – CIUTI Tommaso ITA 7-15

DE 32
RIZELL Simon – FRANCELLA Lorenzo ITA 13-15

Slutresultat
1 CHOUPENITCH Alexander CZE
2 MOURRAIN Baptiste FRA
3 GRYGLEWSKI Krystian POL
3 NEMETH Andras HUN
Svenska placeringar:
30 RIZELL Simon SWE GFK
43 RIZELL Josef SWE GFK
54 LÖF Jesper SWE HFS
68 SAND Robin SWE GFK
70 deltagare

Alla resultat herrflorett juniorer.

Slutresultat damsabel juniorer
1 MARTON Anna HUN
2 SUKHOVA Tatiana RUS
3 CIARAGLIA Sofia ITA
3 PREARO Flaminia ITA
42 deltagare

Alla resultat damsabel juniorer.

Lördag 1 mars

Herrvärja juniorer
Fyra svenskar deltog. Måns Andersson FFF tog sig ända till kvartsfinal vilket i herrvärja är det bästa svenska JEM-resulatet sedan 2007 då Victor von Platen blev femma.

Måns Andersson i 32-tablån

Länk till denna film i större format.
Måns match i 64-tablån.

Pouleomgång
ISLAS FLYGARE Linus, fyra vunna och en förlorad
STYMNE Jakob, tre vunna och tre förlorade
ANDERSSON Måns, två vunna och tre förlorade
NILSSON Erik, två vunna och fyra förlorade

DE 64
ISLAS FLYGARE Linus – LOURENCO Vasco POR 10-15
STYMNE Jakob – HAMAR Balazs HUN 9-15
ANDERSSON Måns – MELOCCHI Tomaso ITA 15-14
NILSSON Erik – CHEREPAKHOV Mykyta UKR 9-15

DE 32
ANDERSSON Måns – SANCHEZ-LETHEM Paul James GBR 15-11

DE 16
ANDERSSON Måns – TURNAU Peeter EST 15-7

Kvartsfinal
ANDERSSON Måns – FREILICH Yuval Shalom ISR 8-15

Slutresultat
1 FREILICH Yuval Shalom ISR
2 PEREIRA Yulen ESP
3 BANYAI Zsombor HUN
3 HAMAR Balazs HUN
Svenska placeringar:
8 ANDERSSON Måns SWE FFF
36 ISLAS FLYGARE Linus SWE UF
57 STYMNE Jakob SWE DIF
63 NILSSON Erik SWE UF
89 deltagare

Alla resultat herrvärja juniorer.

Damflorett juniorer
Tre svenskor deltog.

Pouleomgång
SCHREIBER Ester, två vunna och fyra förlorade
LÖFMARK Linn, en vunnen och fem förlorade
GILLJAM Patricia, en vunnen och fem förlorade

DE 64
SCHREIBER Ester – MOOR Valentina GER 9-15

Slutresultat
1 TRIPAPINA Svetlana RUS
2 CIPRESSA Erica ITA
3 BOLDOR Maria ROU
3 MANCINI Camilla ITA
Svenska placeringar:
38 SCHREIBER Ester SWE GFK
46 LÖFMARK Linn SWE FKC
52 GILLJAM Patricia SWE GFK
54 deltagare

Alla resultat damflorett juniorer.

Söndag 2 mars

Damvärja juniorer
Fyra svenskar deltog.Emelie Mumm DIF tog sig till åttondelsfinal!

Pouleomgång
MUMM Emelie, tre vunna och tre förlorade
GOSSER-DUNCAN Katja, två vunna och tre förlorade
LINDE Åsa, en vunnen och fyra förlorade
LEJON Viktoria, en vunnen och fem förlorade

DE 64
MUMM Emelie – KNUDSEN Rebekka DEN 15-13
GOSSER-DUNCAN Katja – BROVKO Inna UKR 14-15
LINDE Åsa – KUN Anna HUN 14-15
LEJON Viktoria – PANTELYEYEVA Kseniya UKR 14-15

DE 32
MUMM Emelie – ALDANA Naiara ESP 15-13

DE 16
MUMM Emelie – SCHMIDL Paula AUT 5-15

Slutresultat
1 BRUNNER Pauline SUI
2 MARZANI Roberta ITA
3 BOHUS Reka HUN
3 PYTKA Kamila POL
Svenska placeringar:
15 MUMM Emelie SWE DIF
48 GOSSER-DUNCAN Katja SWE FKC
60 LINDE Åsa SWE KF99
61 LEJON Viktoria SWE MF19
75 deltagare

Alla resultat damvärja juniorer.

Herrsabel juniorer
1 CURATOLI Luca ITA
2 VORONOV Kostiantyn UKR
3 BUCHKOVSKIY Artem RUS
3 LAMBERT Maxence FRA
53 deltagare

Alla resultat herrsabel juniorer.

Video från söndagen den 2 mars.

Måndag 3 mars

Herrflorett juniorer lag

DE 16: Sverige – Danmark 45-40
Kvartsfinal: Sverige – Ungern 24-45
DE 5-8: Sverige – Tyskland 36-45
DE 7-8: Sverige – Ukraina 37-45

Slutresultat
1 Polen
2 Ungern
3 Ryssland

8 Sverige
13 lag

Alla resultat herrflorett juniorer lag.

Herrvärja juniorer lag

DE 16: Sverige – Frankrike 33-45
DE 9-16: Sverige – Turkiet 45-36
DE 9-12: Sverige – Tyskland 38-45
DE 11-12: Sverige – Polen 41-45

Slutresultat
1 Ungern
2 Ukraina
3 Spanien

12 Sverige
18 lag

Alla resultat herrvärja juniorer lag.

Damsabel juniorer lag
1 Italien
2 Ungern
3 Ryssland
10 lag

Alla resultat damsabel juniorer lag.

Länkar till resultat på Ophardt Online
Slutresultat KEM.
Resultat per klass KEM.
Slutresultat JEM.
Resultat per klass JEM.
Slutresultat JEM lag.
Resultat per klass JEM lag.


Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Du missar väl inte att få nyheter och viktig information om Svensk Fäktning?