Kinka och Bartosz åter nordiska mästare - Svensk Fäktning

Kinka och Bartosz åter nordiska mästare

Nordiska veteranmästare blev Nicole
Rechsteiner-Sidler (svenska boende i Schweiz), Kerstin Warvsten Sverige
(LFK), Martin Jensen Danmark, Ulf Wikström Sverige (KFK), Lars Scharpff
Sverige (GFK).

Tävlingen Ystad International, som genomfördes för 80:e gången, omfattande även sabelklasser och lagtävling i värja.

Media
Favoriterna EM-laddade med nya segrar i Ystad (Ystads Allehanda)
En fäktepok gick i graven (Ystads Allehanda)
Sista stöten i Ystadfäktningarna (Skånskan)

Bilder från årets Ystad International
Olle Svalanders bilder.
Henrik Jörgensens bilder.
Svenska Fäktförbundets bilder.
Haverstock in Ystad 2014.

Resultat
Damvärja seniorer (NM)
1 BARVESTAD Kinka SWE KFK Kalmar
2 MUMM Emelie SWE DIF Stockholm
3 SMITH Katrina GBR Truro Fencing Club
3 KARLSSON Ebba SWE GoFK Visby
50 deltagare

Herrvärja seniorer (NM)
1 PIASECKI Bartosz NOR Bygdø FK Oslo
2 TORKILDSEN Sturla NOR Njård Oslo
3 JORGENSEN Patrick DEN HFK Hellerup
3 KASE Robin SWE DIF Stockholm
105 deltagare

Damvärja veteraner 40-49 (NM)
1 RECHSTEINER-SIDLER Nicole SUI FA Rheinfelden
2 HANSSON Ulrika SWE GFK Göteborg
3 FLEURY Corinne SUI FCB Bern
3 LUNDGREN Charlotte SWE LFK Linköping
5 deltagare

Damvärja veteraner 50-59 (NM)
1 WARVSTEN Kerstin SWE LFK Linköping
2 LEHTONEN Ritva-Leena FIN KaVe Tampere
3 CONRAD Kathrine DEN HFK Hellerup
3 ANDERSEN Helle SWE ARA Helsingborg
7 deltagare

Herrvärja veteraner 40-49 (NM)
1 ALLEN Gregory GBR Haverstock FC
2 JENSEN Martin DEN FKM Kobenhavn
3 CHRISTENSEN Stig DEN HFK Hellerup
3 HINZ Gerald GER Elmshorner MTV
17 deltagare

Herrvärja veteraner 50-59 (NM)
1 WIKSTRÖM Ulf SWE KFK Kalmar
2 ELFVERSON Göran SWE UF Uppsala
3 ÅSTRÖM Lennart SWE ARA Helsingborg
3 SJÖDAHL Fredrik SWE SAF Stockholm
7 deltagare

Herrvärja veteraner 60- (NM)
1 BREEDVELT Joop NED MVO Den Haag
2 SCHARPFF Lars SWE GFK Göteborg
3 ASKJAER-FRIIS Peter DEN FKT Kobenhavn
3 SVENSSON Per SWE MF19 Malmö
10 deltagare

Damvärja lag
1 KFK KALMAR SWE
(BARVESTAD Kinka, HANSSON Kristina, LINDE Åsa)
2 FKC KARLSKRONA SWE
(BROSGÅRD Jennifer, GOSSER-DUNCAN Katja, KEMBRING Linda)
3 TEAM AWESOME GBR
(NICKERSON Caroline, SMITH Katrina, SHAHIDI Lidea)
11 deltagare

Herrvärja lag
1 HFK HELLERUP DEN
(CANING Klaus Albert, JÖRGENSEN Patrick, ROBL Troels Christian, VON DER OSTEN Frederik)
2 UF UPPSALA SWE
(ARIAS-OLSSON Felix, ISLAS FLYGARE Linus, JOKINEN Simon )
3 KF99 KUNGSBACKA SWE
(LANDO TROTTEIN Remy, STIESSEL Adrian, VON PLATEN Philip)
25 deltagare

Damsabel
1 BELL Karen DEN FKM Kobenhavn
2 LARSSON Matilda SWE LUGI Lund
3 RUDIN Cindy SWE UFK Umeå
3 ANDERSSON Fia SWE YFK Ystad
5 deltagare

Herrsabel
1 BRINGSTRUP Sebastian Toft DEN FKT Kobenhavn
2 BAYRAMOV Serdar TKM
3 WATSON Stewart DEN HFK Hellerup
3 KÖRLINGE Max SWE FFF Stockholm
13 deltagare

Resultat på Ophardt Online.
Delresultat på Ophardt Online.


Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Du missar väl inte att få nyheter och viktig information om Svensk Fäktning?