Landslagssamling värja 21-23:e oktober - Svensk Fäktning

Landslagssamling värja 21-23:e oktober

Förbundskaptenerna för Dam- och Herrvärja bjuder in till träningsläger för seniorer, juniorer och kadetter.

Landslagssamlingar och läger är en del av uttagningsarbetet samt förberedelse inför mästerskap för samtliga landslagsfäktare.

Tid: Fredag 21/10 kl 17.30-19 till söndag 23/10 kl 15.00

Plats: Djurgårdens gamla fäktsal

Allmän info: Deltagarna behöver själva ordna resa, boende och mat. Stäm av med dina fäktkompisar i Stockholm kring möjligt boende.

Fystester kommer troligen ske på Bosön, men vi får inte det bekräftat förrän de släpper bokningar, annars i anslutning till Hjorthagshallen. Träning/tester kan ske såväl ute som inne.

*Fystester innefattar:

  • Stående längd
  • Sprint 5,10,30m
  • Gripen H + V
  • Chins
  • Brutalbänk
  • Dips
  • 1RM Box squat / Knäböj
  • Randomiserat lamptest med alternativen marché, marché utfall, rompé
  • 200m sprint**
  • 1200m löpning

**200m är tänkt att fasas ut till förmån för lamptestet men för att se eventuell korrelation är det värdefullt att även köra 200m. För att minska den totala belastningen under testerna kan ni med fördel köra test 200m vid annat tillfälle och meddela Pontus tiden på Bosön eller mejla innan till [email protected]

Under helgen är fokus fystester samt genomgång kring Athlete Analyzer (AA). Det är obligatoriskt att delta på dessa delar för samtliga. Båda är centrala kriterier för uttagning till Landslaget (senior och junior, men vi önskar även att kadetter börja använda detta system)

Vidare ska samtliga landslagskandidater på senior- och juniorsidan delta på infomöte kring ”AA” den 10:e oktober, enligt länk i tidigare mail.

Kommande träningsläger för säsongen 2022/23:

Mellandagsläger 26-30/12 på FFF, Stockholm

Landslagssamlingar under våren: 31/3-2/4 samt 5-7/5

Förläger inför EM samt VM kommer vara obligatoriska för fäktare som blir uttagna till dessa Mästerskap.

Schema fredag 21/10:         

17:30 – 19:00 Assaut

Svhema lördag 22/10:         

9:00 – 12:00 Fystester* damvärja Bosön/Praktisk genomgång Athlete Analyzer Herrvärja(DIF)

12:00– 13.00 Lunch

13:00 – 16:00 Praktisk genomgång Athlete Analyzer (DIF) / Fystester* herrvärja Bosön

16:30-18:00 Assaut

Schema söndag23/10:        

9.30 – 11:30 Assaut 

12:00 – 13:00 Lunch

13:30 – 15:00 Assaut inkl benarbete

Följande fäktare är inbjudna, baserat på Svensk ranking:

Herrar:

Jonathan Svensson

Axel Mattsson

Johan Lewin

Linus Islas Flygare

Jakob Stymne

Christopher Kelly

Davi Kutti

Nima Pourmand

Gösta Ståhl

Jakob Fagerstedt

Carl Wiberg

Ian Bäckström

Hugo Brandberg

Milton Fridman
Caspian Törn Persson

Erik Rasin

Francesco Pelletta

Tom Pocsi

Elwin Elg

Theo Westring

Nils Brandberg

Edward Olsson

Axel Strömsöe

Jakob Rasmuson

Daniel Steinbock

Damer:

Emelie Mumm

Elvira Mårtensson

Sophie Engdahl

Emma Fransson

Sonja Löfgren

Engla Sennerlin Holm

Moa Maaninka

Marlena Jawaid

Alice Ekman

Louise Ulltjärn

Linnea Eriksson

Anna Fredén

Eden Rose Renda

Alma Harding

Elda Westman

Bekräfta deltagande senast lördagen den 15/10 till:

Herrar:

[email protected] 

[email protected]

Damer:

[email protected]

[email protected]


Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

Du missar väl inte att få nyheter och viktig information om Svensk Fäktning?