Resultat från KVM/JVM i Plovdiv

Arrangörens resultatrapportering.
Rapporter på kalendersidan.
Rapporter på SvFF:s Facebooksida.

Bilder från damvärja kadetter.

Resultat

Damflorett kadetter
Pouleomgång

ENGSTRÖM Julia, tre vunna och tre förlorade
SCHREIBER Ester, en vunnen och fem förlorade

DE 128
SCHREIBER Ester – CHOI Minseo 15-4

DE 64
ENGSTRÖM Julia – ABDRAKHMANOVA Adelya 4-15
SCHREIBER Ester – CECCHINI Gabriela 7-15

Slutresultat
1 MARTYANOVA Marta RUS National team
2 MASSIALAS Sabrina USA Massialas Foundation
3 PASZTOR Flora HUN Torekves
3 BORELLA Claudia ITA
Svenska placeringar:
47 ENGSTRÖM Julia SWE EGF Solna
64 SCHREIBER Ester SWE GFK Göteborg
88 deltagare

Herrsabel kadetter
1 ILYIN Ivan RUS National team
2 GIAKOUMATOS Marios GRE EKPAIDEFTIRIA KOSTEA – GEITONA
3 LOKHANOV Konstantin RUS
3 METRYKA Karol USA
99 deltagare

Damvärja kadetter
Pouleomgång
LINDE Åsa, fem vunna och en förlorad

DE 64
LINDE Åsa – ELMER Luise AUT 15-7

DE 32
LINDE Åsa – BOZZA Alessandra ITA15-9

DE 16
LINDE Åsa – YOSHIMURA Miho JPN 15-6

Kvartsfinal
LINDE Åsa – ISOLA Federica ITA 13-12

Semifinal
LINDE Åsa – DE MARCHI Eleonora ITA 7-15

Slutresultat
1 DE MARCHI Eleonora ITA CS Castelfranco Veneto ASD
2 NAGY Kinga HUN DVE
3 LINDE Åsa SWE KF99 Kungsbacka
3 NIXON Catherine USA
99 deltagare

Herrvärja kadetter
Pouleomgång
ISLAS FLYGARE Linus, sex vunna
KIMFORS Anton, fyra vunna och två förlorade

DE 128
KIMFORS Anton – TYCHLER Pavel, RSA 15-5

DE 64
ISLAS FLYGARE Linus – ANWAR Abdelwahab EGY 15-7
KIMFORS Anton – LUBIENIECKI Wojciech 15-13

DE 32
ISLAS FLYGARE Linus – GU Xinyuan CHN 15-13
KIMFORS Anton – BRINKMANN Marco GER 13-15

DE 16
ISLAS FLYGARE Linus – UNTERHAUSER Samuel GER 15-13

Kvartsfinal
ISLAS FLYGARE Linus – FRENCH Dylan CAN 14-15

Slutresultat
1 ESZTERGALYOS Patrik HUN OMS-Tata
2 YOO Justin USA
3 FRENCH Dylan CAN
3 TOTH Gergely HUN PTE-PEAC
Svenska placeringar:
6 ISLAS FLYGARE Linus SWE UF Uppsala
27 KIMFORS Anton SWE GFK Göteborg
139 deltagare

Herrflorett kadetter
Pouleomgång
MINDELÖF Vincent, sex vunna

DE 64
MINDELÖF Vincent – MESZAROS Tamas HUN 7-15

Slutresultat
1 RZADKOWSKI Andrzej POL
2 HAGLUND George USA
3 ROGER Enguerrand FRA
3 BIANCHI Guillaume ITA
Svenska placeringar:
34 MINDELÖF Vincent SWE EGF Solna
119 deltagare

Damsabel kadetter
1 MOSEYKO Alina RUS National team
2 TOLEDO Julieta MEX
3 EMURA Misaki JPN
3 JEON Eunhye KOR
82 deltagare

Damflorett juniorer
1 KIEFER Lee USA USA
2 HARVEY Eleanor CAN
3 MIYAWAKI Karin JPN
3 TRIPAPINA Svetlana RUS National team
95 deltagare

Herrsabel juniorer
1 CURATOLI Luca ITA C.N. Posillipo Napoli
2 DANILENKO Dmitriy RUS National team
3 SEITZ Tom FRA PARIS USM
3 TRUSHAKOV Alexander RUS National team
117 deltagare

Damvärja juniorer
Pouleomgång
MUMM Emelie, tre vunna och två förlorade

DE 128
MUMM Emelie – DINAR Bassant EGY 13-15

Slutresultat
1 LEHIS Katrina EST TMFC
2 BOHUS Reka HUN BKLVE
3 TAL Nickol ISR Maccabi Maalot
3 MARZANI Roberta ITA
Svenska placeringar:
69 MUMM Emelie SWE DIF Stockholm
124 deltagare

Herrvärja juniorer
Pouleomgång
ISLAS FLYGARE Linus, fyra vunna och två förlorade
STYMNE Jakob, två vunna och tre förlorade

DE 128
ISLAS FLYGARE Linus – COLE Joshua USA 15-2
STYMNE Jakob – BAEKELANDT Maxime 15-14

DE 64
ISLAS FLYGARE Linus – BUZZI Lorenzo ITA 14-15
STYMNE Jakob – GUBIN Nikita RUS 14-15

Slutresultat
1 YAMADA Masaru JPN
2 JUNG Byeungchan KOR
3 BERTA Daniel HUN PTE-PEAC
3 YOO Justin USA
Svenska placeringar:
48 ISLAS FLYGARE Linus SWE UF Uppsala
59 STYMNE Jakob SWE DIF Stockholm
167 deltagare

Herrflorett juniorer
Pouleomgång
RIZELL Simon, fyra vunna och två förlorade

DE 128
RIZELL Simon – ALARCON Gustavo CHI 12-15

Slutresultat
1 CHEN Haiwei CHN
2 CHOUPENITCH Alexander CZE
3 MASSIALAS Alexander USA
3 SAITO Toshiya JPN
Svenska placeringar:
70 RIZELL Simon SWE GFK Göteborg
132 deltagare

Damsabel juniorer
1 MARTON Anna HUN BSE
2 PALMEDO Sage USA USA
3 LASZLO Luca HUN UTE
3 STONE Gracie USA
93 deltagare

Damflorett juniorer lag
1 USA
2 Ryssland
3 Italien
20 lag

Herrsabel juniorer lag
1 Italien
2 Ryssland
3 USA
29 lag

Damvärja juniorer lag
1 Ryssland
2 USA
3 Polen
30 lag

Herrvärja juniorer lag
1 Ungern
2 Spanien
3 Sydkorea
35 lag

Herrflorett juniorer lag
1 Kina
2 USA
3 Italien
30 lag

Damsabel juniorer lag
1 Ryssland
2 Frankrike
3 USA
23 lag

Resultat på Ophardt Online.
Delresultat på Ophardt Online.

Medaljörer och svenska placeringar vid världsmästerskap för kadetter.
Medaljörer och svenska placeringar vid världsmästerskap för juniorer.